Previous Award Recipients

NPD.Sig.Hor.Color

Outstanding Fundraising Professional Award:

2016 - Karen J. Kannenberg, CFRE
2015 - Diane M. Strachan, CFRE
2014 - Deborah S. Miller, CFRE, MBA
2013 - Robert Cahen, Ph.D.
2012 - August “Augie” Napoli, Jr.
2011 - Patricia G. Egan, MBA, CFRE
2010 - Deborah Osgood
2009 - not awarded
2008 - Constance S. Sipple, CFRE
2007 - Sherri L. Bishop, Esq.
2006 - Michael J. Parry, CFRE
2005 - Barbara Rosenthal & Ruby Terry
2004 - Kevin E. Riordan, CFRE
2003 - not awarded
2002 - William F. Bartolini, ACFRE
2001 - Judy Comeau-Hart, MNO
2000 - not awarded
1999 - Mollie Offutt (posthumously)
1998 - Marjorie M. Carlson
1997 - Peggy Wallace Bender
1996 -  Susan L. Golden, Ph.D.
1995 - William V. Bowen, Jr.
1994 - Jean C. Hachen
1993 - Karen Owens, CFRE
1992 - Barbara Patterson, CFRE
1991 - James C. Hardie
1990 - Evelyn Croft Faulkner
1989 - Howard Berger
1988 - James P. Conway
1987 - James P. Banks
1986 - William Kerrigan
1985 - Cleo Dolan
1984 - Erwin Dieckmann

Leadership Award – Foundation:

2016 - Richard J. Fasenmyer Foundation
2015 - Burton D. Morgan Foundation
2014 - The Mt. Sinai Health Care Foundation
2013 - Cleveland Foundation
2012 - Community Foundation of Lorain County
2011 - The George Gund Foundation
2010 - Community West Foundation
2009 - David and Inez Myers Foundation
2008 - The Roe Green Foundation
2007 -  The Elisabeth Severance Prentiss Foundation
2006 - Saint Luke’s Foundation
2005 - The Deaconess Community Foundation
2004 - The Nord Family Foundation
2003 - The S. K. Wellman Foundation
2002 - William J. and Dorothy K. O’Neill Foundation
2001 - Kelvin & Eleanor Smith Foundation
2000 - The Kulas Foundation
1999 - Martha Holden Jennings Foundation
1998 - The George W. Codrington Charitable Foundation
1997 - George B. Storer Foundation
1996 - The John P. Murphy Foundation
1995 - The Thomas H. White Foundation
1994 - The George Gund Foundation
1993 - F. J. O’Neill Charitable Trust
1995 - The 1525 Foundation
1991 - The Eva L. and Joseph M. Bruening Foundation
1990 - The Reinberger Foundation
1989 - The Cleveland Foundation
1988 - William and Elizabeth Treuhaft Foundation

Leadership Award – Philanthropist(s):

2016 - Kathy & Jim Pender
2015 - Kathleen A. Coleman
2014 - Jon and Jane Outcalt
2013 - Barbara P. Ruhlman
2012 - Jane and Lee Seidman
2011 - Monte & Usha Ahuja
2010 - Deborah Ratner
2009 - Char & Chuck Fowler
2008 - John G. and Mary J. Breen
2007 - Norma Lerner
2006 - Walter and Jean Kalberer
2005 - Morton November
2004 - Iris S. and Bert L. Wolstein
2003 - William B. Risman
2002 - Michael J. Horvitz
2001 -  Maxine Goodman Levin
2000 - Jack Kahl
1999 - Murlan J. Murphy, Sr. Family
1998 - Peter and Eleanore Kleist
1997 - Thomas and Sandra Sullivan
1996 - F. Joseph Callahan
1995 - A. Malachi Mixon III
1994 - Dr. Thomas W. Mastin
1993 - David N. Myers
1992 - Frederick C. Crawford
1991 - Theodore J. Castele, M.D
1989 - Samuel H. Miller
1988 - Raymond Q. Armington
1987 - Morton L. Mandel, Premier Industries
1986 - Eric Nord, Nordson Corporation
1985 - The Cleveland Foundation
1984 - Stanley C. Pace, TRW

Outstanding Fundraising Volunteer:

2016 - Michael Goler
2015 - Paul Clark
2014 - Frank and Jocelyne Linsalata
2013 - Theodore Castele, M.D., F.A.C.R.
2012 - Edwin Z. Singer
2011 - Victor Gelb
2010 - William D. Ginn
2009 - Umberto Fedeli
2008 - David Doll
2007 - Martha Shierson Harding
2006 - Margie Wheeler
2005 - Marilyn Cunin
2004 - Jeanette Grasselli Brown, Ph.D.
2003 - Catharine M. Lewis
2002 - Mrs. Frank E. Joseph
2001 - Richard J. Bogomolny
2000 - George M. Humphrey II
1999 - Mary French Conway
1998 - Edward B. Brandon
1997 - John Sherwin, Jr.
1996 - Arthur S. Holden
1995 - Maria Parks
1994 - Victor Gelb
1993 - Elsa M. Pavlik
1992 - Dorothy Humel Hovorka
1991 - Suzanne B. Harrison
1990 - Larry D. Morrow
1989 - Robert D. Gries
1988 - Robert M. Ginn
1987 - Maurice M. Sayre
1986 - William Zekan
1985 - John F. Lewis
1984 - Lisle Buckingham

Leadership Award – Corporate:

2016 - Citizens Bank
2015 - Equity Trust
2014 - Covelli Enterprises
2013 - The Sherwin-Williams Company
2012 - Medical Mutual of Ohio
2011 - ABB, Inc.
2010 - Third Federal Savings and Loan
2009 - Dworken & Bernstein Co., LPA
2008 - Thompson Hine LLP
2007 - The Lubrizol Corporation
2006 - Sky Bank
2005 - The Sherwin-Williams Company
2004 - Fifth Third Bank
2003 - Parker Hannifin Corporation
2002 - Applied Industrial Technologies
2001 - Invacare Corporation
2000 - Forest City Enterprises
1999 - McDonald Investments Inc
1998 - The Plain Dealer
1997 - National City Bank
1996 - KeyCorp
1995 - Lubrizol Corporation
1994 - East Ohio Gas Company
1993 - Eaton Corporation
1992 - TRW
1991 - Cleveland Electric Illuminating Company
1990 - Ameritrust
1989 - Nordson Corporation
1988 - BP America

Leadership Award – Youth in Philanthropy:

2016 - Marcia Brown
2015 - Elena Paparizos
2014 - Kendra Cundiff
2013 - Laura McDiarmid
2012 - Lauren Brooks
2011 - Katherine (Katie) Uhl
2010 - Shannon Visconti (Magnificat High School)
2008 - Taylor Darkoch
2007 - Karoline Evin McMullen
2006 - Madeline M. Coquillette
2005 - Amy Poklar

 

Leadership Award – Youth Group in Philanthropy:

2015 - St. Edward High School St. Vincent de Paul Conference
2014 - The Hudson High School Football Team